Forum www.aktor.fora.pl Strona Główna www.aktor.fora.pl
życie jest teatrem- teatr jest snem na jawie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

JEŻELI NIE WIESZ DOKĄD IDZIESZ...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.aktor.fora.pl Strona Główna -> artykuły, recenzje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
T.Burzyński
Gość






PostWysłany: Pią 21:09, 28 Gru 2007    Temat postu: JEŻELI NIE WIESZ DOKĄD IDZIESZ...

JEŻELI NIE WIESZ DOKĄD IDZIESZ, PRAWDOPODOBNIE ZAJDZIESZ GDZIE INDZIEJ

Ta złota myśl przypomniana w Zgorzelcu przez Władysława Pitaka ("Jak zrobić karierę" wg Parkinsona) pasuje jak ulał do co najmniej połowy propozycji pośród dwudziestu dwóch przedstawionych podczas VI Ogólnopolskiego Spotkania Amatorskich Teatrów Jednego Aktora (30 września - 4 października 1976 )
(...)
Nadęty kiedyś Władysław Pitak, który raz w Zgorzelcu tak piłował Norwida, że nas skręcało, już po raz drugi z rzędu dowiódł, iż jego powołaniem jest jednak nie wieszczenie, lecz teatralna zabawa. Spektakl Jak zrobić karierę zbudował na rewelacjach Parkinsona, wspartych - jak się okazało bardzo pouczającą lekturą "Świerszczyka" i "Płomyczka" oraz całkiem własnymi spostrzeżeniami i refleksjami, zainspirowanymi życiem. Powstała z tego całkiem drapieżna satyra, prowokująca nie tylko do śmiechu. A więc zabawa i przyjemna i pożyteczna. Także zabawa w teatr z nieoczekiwanymi przeobrażeniami prostych rekwizytów (gazeta, sznur) z budowaniem komicznych, inteligentnych, pointowanych sytuacji.

Tadeusz Burzyński, JEŻELI NIE WIESZ DOKĄD IDZIESZ PRAWDOPODOBNIE ZAJDZIESZ GDZIE INDZIEJ, w: Scena nr 1(1977)
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 0:08, 17 Kwi 2014    Temat postu: Jeżeli nie wiesz, co mówisz...

fora.pl>>>>>>>
.
Światowy dzień Głosu: Głos nie kłamie [wywiad]

Dodano: 16 kwietnia 2014, 7:15 Autor: Sylwia Zarzycka

O tym, że na co dzień go nie zauważamy, a gdy go zabraknie jest bardzo źle rozmawiamy z Władysławem Pitakiem, wieloletnim koszalińskim logopedą, pedagogiem kultury, aktorem i chórzystą.


- Czym jest głos?

- Głos jest jednym z elementów komunikacji międzyludzkiej. Ale co ciekawe, zgodnie z badaniami, w trakcie komunikacji zwracamy na niego uwagę tylko w siedmiu procentach. Najważniejsza jest tzw. komunikacja pozawerbalna, na którą zwracamy uwagę aż w 55 procentach.

- Gdy ktoś traci głos, jest to dla niego tragedia porównywalna z utratą wzroku czy słuchu?

- Tak, gdy tracimy głos, wtedy dopiero okazuje się jak bardzo on jest dla nas ważny. Utrata głosu wiąże się bowiem z niemożnością komunikacji. Często jest tragedią.

- Z jakich powodów tracimy głos?

- Często dotyczy to ludzi po udarach mózgu, operacjach krtani, ale także osób, które przeszły traumę.

- Jest możliwość wówczas przywrócenia funkcji mowy?

- Oczywiście, choć nie we wszystkich przypadkach. Ja w swojej pracy, jako, że jestem aktorem i śpiewam w chórze, stosuję m. in. muzykodramę. Osobami, które mają problemy z głosem i mową w wyniku zaburzeń i chorób neurologicznych zajmują się neurologopedzi. W przypadku utraty głosu z powodu traumy, według mnie, najlepsze skutki przynosi terapia behawioralna.W przypadku np. jąkania stosuję terapię paradoksalną. Na przykład pacjent "sztucznie" się jąka. On przekonuje się, że jest w stanie nad tym zapanować. Dobrym rozwiązaniem jest także nagrywanie pacjentów. Mają oni wówczas możliwość zobaczenia siebie z boku, tego jak mówią, jakie wykonują przy tym gesty, jak wygląda ich mimika.

- Czym różni się praca z dziećmi od pracy z dorosłymi?

- Z dziećmi trzeba pracować tak jak z dorosłymi, tylko lepiej. Jednak różnice w pracy, szczególnie w przypadku małych dzieci, oczywiście są. Jeśli małe dziecko ma problemy z porozumiewaniem się, pierwszą osobą, którą trzeba poddać terapii jest jego matka. Uważam bowiem, że w przypadku, gdy zaburzenie nie jest spowodowane chorobą, wtedy u jego podstaw leżą relacje w rodzinie dziecka.

- Głos określa nasz charakter?

- Oczywiście. Zdarzają się sytuacje, gdy w danej osobie coś mi nie gra, wiem, że coś jest w niej sztucznego. Wtedy decyduje głos. Bo głos i oczy nigdy nie kłamią.

.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
animator




Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 0:11, 17 Kwi 2014    Temat postu:

.

.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beata
Gość






PostWysłany: Czw 17:10, 17 Kwi 2014    Temat postu:

Moja siostra wyszła za mąż i długo nie miała dzieci. W rodzinie patrzyliśmy na nią krzywo, a niektóryz nawet jej dokuczali. Któregoś dnia mąż jej zrobił awanturę i się pokłucilii ona zaniemówiła i tak było kilka miesięcy. Lekarze nie pomogli aż poszła do logopedy i potem chodziła z męzem do niego i po kilku tygodniach odezwała się a potem zaszła w ciążę i mają dwoje dzieci. To tak było i to jest prawda.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alicja
Gość






PostWysłany: Pią 12:38, 18 Kwi 2014    Temat postu:

Brawo! Mało słów - dużo treści.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agnieszka
Gość






PostWysłany: Sob 18:16, 19 Kwi 2014    Temat postu:

Każda matka chce usłyszeć pierwszy krzyk swojego nowonarodzonego dziecka. Głos jest dla niej zwiastunem udanego porodu i zdrowia. Następne miesiące to oczekiwanie na pierwsze słowo : mama , tata, baba. Kiedy moje dziecko długo nie mówiło martwiłam się i poszłam do lekarza ,a ten skierował mnie do logopedy, który mnie uspokoił i powiedział co mam robić. Pozdrawiam Pana Pitaka, bo to dobry i znany ze swej fachowości i dobroci logopeda .
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Nie 17:37, 20 Kwi 2014    Temat postu:

Choć zaburzenia głosu kojarzone są raczej z wiekiem dorosłym, jest to dolegliwość często spotykana również w wieku dziecięcym. Według niektórych autorów problem zaburzeń głosu może dotyczyć aż do 23% populacji dziecięcej (Maddern, Campbell, Stool 1991). Chrypka u dziecka budzi często niepokój rodziców. Jakie mogą być jej przyczyny?

Najczęstszą przyczyną przewlekłych chrypek u dzieci jest nadużywanie głosu. Konsekwencją jego nadmiernej eksploatacji mogą być guzki głosowe, które wg niektórych autorów stanowią przyczynę od 38% do 78% chrypek u dzieci (Gray, Smith, Schneider 1996). Guzki głosowe są to zmiany o charakterze symetrycznych obrzęków fałdów głosowych, spowodowanych urazem fałdów głosowych podczas głośnego mówienia lub krzyku. Występują szczególnie często u dzieci głośnych, nadpobudliwych, często mających cechy przywódcze. Na występowanie guzków głosowych może mieć wpływ wzorzec posługiwania się głosem w domu - zwłaszcza w wieloosobowych rodzinach, gdy jej członkowie przekrzykują się nawzajem. Guzki głosowe mogą być wtedy spotykane zarówno u rodziców, jak i u dzieci.


Guzki głosowe nie stanowią zagrożenia dla dziecka, jednak zła jakość głosu może negatywnie wpływać na kontakty z otoczeniem. Podstawową metodą leczenia guzków jest terapia głosowa, która ma na celu nauczyć dziecko, jak posługiwać się głosem bez nadwyrężania go. Pomocne mogą być również zabiegi fizykoterapeutyczne. Leczenie operacyjne guzków głosowych u dzieci na ogół nie jest konieczne, gdyż mają one tendencję do zanikania z wiekiem (najczęściej w okresie dojrzewania).

U dzieci rzadziej niż u dorosłych spotyka się w krtani zmiany organiczne, takie jak polipy czy torbiele. W takich przypadkach może byc wskazane leczenie operacyjne polegające na usunięciu zmiany. W wieku dziecięcym szczególną przyczynę zaburzeń głosu mogą stanowić brodawczaki. Są to narośla spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, które mogą pojawiać się w krtani oraz dolnych drogach oddechowych. Mają one tendencję do wzrostu i rozsiewania się i mogą prowadzić do postępujących zaburzeń głosu a nawet duszności. Brodawczaki wymagają chirurgicznego usunięcia w celu odblokowania dróg oddechowych i często dodatkowo leczenia przeciwwirusowego. Niestety, mają one dużą skłoność do wznowy.



W odróżneniu od dorosłych, u dzieci bardzo rzadko spotyka się w krtani zmiany o typie nowotworów złośliwych. Jednak postępująca chrypka, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej zaburzenia oddychania i połykania, powinna skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza foniatry lub laryngologa.

Na szczególną uwagę zasługują zaburzenia głosu u niemowląt. W tej grupie mogą one świadczyć o zmianie organicznej lub wadach w obrębie krtani, wymagają wiec dokładnej diagnostyki, zwłaszcza, jeżeli towarzyszą im zaburzenia oddechowe.



Chrypka u dziecka może być spowodowana infekcjami górnych dróg oddechowych lub alergią. W tych przypadkach jest najczęściej przemijająca lub, jak w przypadku alergików, nasila się w okresie ekspozycji na alergen. Podobnie jak u osób dorosłych, przyczyną chrypki u dziecka może być tzw refluks kraniowo-gardłowy, czyli cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do krtani i gardła. Obecność innych objawów, dość charakterystyczny obraz krtani oraz wyniki badań układu pokarmowego zleconych przez lekarza gastrologa pozwalają potwierdzić takie rozpoznanie i zastosować odpowiednie leczenie.



Szczególną postacią zaburzeń głosu u dzieci są zaburzenia mutacji. Problem ten dotyczy przede wszystkim chłopców, ze względu na fakt, iż u nich zmiana głosu jest największa (choć mutacja występuje również u dziewcząt). Okres zmiany głosu nie powinien przekraczać roku. Zdarza się jednak, że głos nie stabilizuje się, a młody człowiek wciąż posługuje się głosem wysokim lub łamiącym się. Takie problemy mogą utrzymywać się nawet do wieku dorosłego. Zaburzenia te spowodowane są najczęściej nieprawidłowym współdziałaniem mięśni krtani. Bardzo efektywna jest w tych przypadkach rehabilitacja głosu prowadzona przez lekarza foniatrę, która pozwala uporać się, niekiedy bardzo szybko, z trwającym czasem wiele lat problemem głosowym.



Zaburzenia głosu mogą mieć również podłoże emocjonalne.W tych przypadkach oprócz leczenia foniatrycznego niezbędna jest terapia psychologiczna.



Ocena krtani u dziecka jest dużo trudniejsza niż u osoby dorosłej, ze względu na słabą współpracę oraz różnice anatomiczne w budowie i położeniu krtani u dzieci i dorosłych. Doświadczony lekarz foniatra jest jednak w stanie ocenić krtań nawet u niemowlęcia. U dzieci stosuje sie badanie krtani endoskopem sztywnym (przez usta) lub giętkim (przez nos). W wybranych przypadkach konieczne może być dokładne badanie krtani w znieczuleniu ogólnym.



Zaburzenia głosu u dzieci najczęściej nie sa spowodowane groźnymi przyczynami. Jednak w przypadku utrzmymującej się chrypki wskazana jest wizyta u lekarza foniatry. Obecność zaburzeń oddychania i połykania towarzyszacych chrypce jest wskazaniem do pilnej oceny krtani u dziecka.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wladyslaw
Gość






PostWysłany: Śro 13:08, 01 Lut 2017    Temat postu:

SI VOUS NE SAVEZ où vous allez, susceptibles de se produire AILLEURS

Cette idée or rappelé à Zgorzelec par Wladyslaw Andrzej Pitak ( «Comment faire une carrière» par Parkinson) va comme un gant à au moins la moitié des propositions parmi les vingt-deux présentés à l'assemblée nationale VI du Théâtre Amateur d'un acteur (30 Septembre - 4 Octobre 1976)
Lubię to! · Odpowiedz · Przed chwilą
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.aktor.fora.pl Strona Główna -> artykuły, recenzje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin